logo

Tučné vlašské ořechy jsou velice zdravé

Potravina Chuť
Vlašské ořechy

Mnoho lidí má zafixováno, že ořechy jsou tučné a neměly by se moc jíst. Opak je ale pravdou, protože ořechy jsou velice zdravou potravinou a například velmi zdravé jsou vlašské ořechy. Víte, v čem tak vynikají?

Pokud na zahradě nemáte ořešák královský, vzpomenete si pravděpodobně na vlašské ořechy až před Vánoci při přípravě vanilkových rohlíčků a jiného cukroví, pokud ale ořešák nebo dokonce několik ořešáků na zahradě máte, uvědomíte si mnohem dříve, že začínají padat ořechy ze stromu.

Jsou vlašské ořechy zdravé?

Ve vlašských ořeších najdeme plno cenných látek, proto bychom je měli jíst častěji. Obsahují důležité omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které se nacházejí např. v tučných rybách. Dále se v nich nachází vitamín E, B1, B2, B5, B6, B9, C, minerální látky jako vápník, železo, hořčík, zinek, mangan a draslík. K tomu obsahují i další cenné látky (např. melatonin). Všechny tyto látky jsou pro tělo velmi důležité, což se projevuje i mnoha účinky.

Jaké mají účinky?

  • Mají dobrý vliv na psychiku a při stresu.
  • Pomáhají udržovat zdravou pokožku, nehty a vlasy.
  • Slouží jako prevence kardiovaskulárních nemocí.
  • Snižují vysoký krevní tlak.
  • Pomáhají snižovat špatný cholesterol, dobrý zvyšují.
  • Mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
  • Chlubí se pozitivním vlivem na trávení.
  • Pravidelná konzumace zlepšuje činnost mozku.
  • Zlepšují paměť a soustředěnost.
  • Slouží jako prevence Alzheimerovy choroby.

Kolik jich sníst pro nejlepší účinky?

Pro prevenci stačí sníst 5 - 20 vlašských ořechů za týden. Denní dávka ale není omezena. Počítá se ale s dlouhodobou a pravidelnou konzumací jader, která nejsou žluklá či plesnivá. Místo plodů si můžete dát i zastudena lisovaný olej z vlašských ořechů, který se dá koupit v obchodech se zdravou výživou.

Vlašské ořechy jsou velmi zdravé, čehož si všimli vědci, kteří je zkoumají a zjišťují, kdy může jejich konzumace pomoct.

Konzumovat ořechy při hubnutí?

I když jsou vlašáky celkem kalorické, neznamená to, že byste se jim měli při hubnutí vyhýbat. Tuky jsou potřebné i při dietě, navíc vlašské ořechy obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny, které jsou pro tělo velmi potřebné. Za den si klidně pár ořechů vezměte, hodí se přidat do ovesné kaše, salátu nebo jen tak je sníst.

100 g vlašských ořechů obsahuje 2 738 kJ (652 kcal), bílkoviny: 15,2 g, sacharidy 13,7 g, tuky: 65 g, vláknina: 6,7 g

vlašské ořechy

Jak uchovávat ořechy?

Skladování ořechů není zrovna nejjednodušší, protože mohou snadnou žluknout. Je možné je zmrazit loupané nebo neloupané, mražené by měly vydržet až rok, dát do lednice, kde vydrží 4 - 6 měsíců nebo je skladovat při pokojové teplotě v uzavřené nádobě v temnu. Dají se také zavařit. Nesmí se uchovat s plísní nebo nečistotami.

Neloupané ořechy musejí být dobře usušené. Po sběru, který je většinou kolem září a října, by se rozložené ořechy měly sušit v teplé a dobře větrané místnosti nebo přes den na slunci, je-li hezké počasí. Sušení trvá až 45 dní, poté se mohou dát do bedny nebo síťovky, kdy mohou dále prosychat. Kompletně usušené jsou tak v listopadu nebo prosinci.

Co s ořechy udělat?

Vlašské ořechy se nepřidávají pouze do vanilkových rohlíčků, chutnají dobře i v závinem, buchtách nebo jiných sladkých pokrmech. Existují různé recepty, kam se mohou vlašáky přidat.

Ořechy s medem

Ingredience:
oloupané ořechy
med
rum (není nutný)

Postup:
1. Velmi hustý med trošičku zahřejeme, aby se roztopil, odstavíme a podle potřeby přimícháme trošku rumu. Tekutý nebo ne tolik hustý med nezahříváme.
2. Do sklenice vložíme ořechy půlky nebo menší kousky a ty zalijeme medem.
3. Týden necháme sklenici odpočinout v temnu při pokojové teplotě a následně můžeme směs postupně jíst, přidávat do moučníků, kaší atd.
4. Ořechy v medu uchováváme v lednici nebo při pokojové teplotě. Měly by se pak rychle sníst.

Ořechy v karamelu

Ingredience:
250 g oloupaných ořechů
100 g cukru krupice

Postup:
1. Na pánvi rozpustíme za stálého míchání cukr, dokud se nevytvoří karamel.
2. Poté tam nasypeme ořechy, které pořádně s karamelem promícháme.
3. Následně můžeme ořechy s karamelem jen tak mlsat nebo přidat do kaší atd.

Zavařené ořechy

Ingredience:
jádra vlašských ořechů

Postup:
1. Ořechy musí být pořádně vysušené, sklenice i víčka dokonale čisté.
2. Sklenice naplníme ořechy a zavíčkujeme.
3. Vodou naplníme hrnec do poloviny výšky sklenic a zavařujeme 20 minut při teplotě 100 stupňů.
4. Zavařené ořechy by měly vydržet i tři roky.


Diskuze k článku


mohou se ořechy i vakuovat?
Lenka, 8. 5. 2017 18:44
Nový komentář do diskuze: