logo

Sušené ovoce a dieta? Jíst ho při hubnutí?

Ovoce Tipy
sušené ovoce - jablka

Na první pohled vypadá sušené ovoce zcela nevině a zdravě, ale jak je to s ním ve skutečnosti? Často se doporučuje jíst sušené ovoce, když máte na něco chuť místo sladkostí. Opravdu se ale hodí při hubnutí nebo byste se mu měli naopak při dietě vyhýbat?

Na posezení určitě i vy během chviličky sníte misku ovoce a ani pořádně nevíte, že jste ho snědli už tolik. Sušené ovoce je velmi drobné a lehké, proto ho ve výsledku sníme mnohem více, než se nám zdá. Vůbec nezasytí a zpravidla se nebere jako problémová potravina, což tak úplně není pravda. To hlavně platí, pokud je dieta vaším často skloňovaným slovem.

Jakmile se nakrájené ovoce usuší, mnohonásobně se zmenší a každý pak nabude dojmu, že je vlastně malé a nekalorické. Opak je pravdou. Sušené ovoce je kalorické a jeho značnou část tvoří cukr. Z tohoto důvodu je nutné dávat pozor na to, kdy a kolik tohoto ovoce sníte.

Sušené ovoce při hubnutí byste si určitě neměli dávat večer, stejně jako klasické ovoce. Dopoledne nebo odpoledne ano, ale večer se řadí mezi nevhodné potraviny.

Sušené ovoce při hubnutí můžete, ale...

Ačkoliv to tak vůbec nevypadá, tak sušené ovoce obsahuje velmi hodně cukru podle toho, o co se jedná. Většinou ve 100 gramech najdete 50 - 70 gramů cukru, což je velmi hodně a obsahuje 1 000 a 1 300 kJ (238 - 309 kcal). Pro srovnání, mléčná čokoláda obsahuje 57 gramů cukru a 2 230 kJ, medovník obsahuje 49 gramů sacharidů a celkově 1 620 kJ a čokoláda se 70 % kakaa 25 g cukru a 2 280 kJ.

sušené banány

Abyste jej mohli mlsat bez výčitek a přitom hubnout, dejte si maximálně 40 gramů sušeného ovoce (ideální je na svačinu) za den a to jen občas. Vyhněte se ale neustálému mlsání během dne, protože zaprvé určitě překročíte toto množství a zadruhé je potřebné, aby si trávicí ústrojí odpočinulo od neustálého příjmu potravy.

Další nevýhodou je, že pořádně ani nezasytí, ačkoliv má celkem nízký glykemický index, a vy tak máte tendenci ho sníst mnohem více. Ve výsledku v domnění, že jste udělali něco pro své zdraví, akorát ublížíte své štíhlé linii, protože jeho obsah cukru a kalorií je značný.

sušené kiwi
Ovoce - 100 gkcalkJ
Hrušky212 kcal890 kJ
Fíky230 kcal965 kJ
Meruňky257 kcal1 080 kJ
Švestky269 kcal1 130 kJ
Jablka271 kcal1 140 kJ
Datle274 kcal1 150 kJ
Rozinky281 kcal1 180 kJ
Ananas290 kcal1 220 kJ
Brusinky321 kcal1 350 kJ
Banány324 kcal1 360 kJ
Kokos657 kcal2 760 kJ

Dávejte si pozor na siřičitany

Nevýhodou sušeného ovoce je, že obsahuje oxid siřičitý (E220), což je konzervant, který se přidává při sušení kvůli zachování barvy. Díky němu ovoce je krásně barevné a nezhnědne, jak by se bez něj stalo. Na druhou stranu může způsobit bolest žaludku, nevolnosti a neprospívá astmatikům.

Ideálním řešením je vybírat takové sušené ovoce, jež neobsahuje siřičitany, ovšem jeho nabídka není moc velká. Podívejte se zde na širokou nabídku. Nesířené ovoce občas seženete nejen v obchodech se zdravou výživou, ale i v obchodech v bio verzi.

Vybírejte si to lepší

Jak již bylo zmíněno, vždy si při výběru sušeného ovoce dávejte pozor na to, co kupujete. Vždy dejte přednost takovému, které neobsahuje přidaný cukr, olej a oxid siřičitý, což je většinou pouze bio nebo přírodní verze. Přírodní nebo bio sušené ovoce má ještě i jiné výhody, neboť zpravidla obsahují méně přidaného cukru, ovoce je neobsahuje chemii a má také více vitamínů.

Právě přírodní sušené ovoce, které neobsahuje přidaný cukr a olej, je nejen při hubnutí, ale i obecně pro zdravé mlsání mnohem lepší.

sušené meruňky

Lyofilizované ovoce

Kromě sušení ovoce horkem je možné usušit ovoce i mrazem. Ovoce se nejprve rychle zmrazí a pak se při nízkém tlaku suší. Výhodou je, že ovoce si zachovává barvu, chuť, tvar, vitamíny a není nutné přidávat dodatečný cukr nebo E220. Obsahuje mnohem méně cukru, proto se ho nemusíte bát při dietě, jak je tomu u sušeného klasicky. Podívejte se na lyofilizované varianty.

Usušte si ovoce doma

Jako nejlepší řešení se jeví, abyste si usušili ovoce doma. Nepotřebujete mít rovnou sušičku, ale můžete jej usušit na topení, sluníčku nebo v troubě při velmi nízké teplotě. Při domácím sušením máte jistotu, co sušíte a také určitě nepoužijete éčka nebo přidaný cukr.

Právě křížaly z jablek a hrušek patřily mezi oblíbené mlsky našich babiček v zimě, proto se i vy tím můžete inspirovat. A malé množství nikomu neuškodí ani při hubnutí.

Ve zkratce

  • Sušené ovoce není dietní, obsahuje velké množství cukru.
  • Vybírejte si nedoslazované varianty a bez tuku a polevy.
  • Sušené ovoce při hubnutí smíte, ale pouze do 40 gramů na den.
  • Vyhněte se jeho konzumování večer.
  • Dávejte si pozor na obsah E220.
  • Nejlépe jezte domácí nebo bio.
  • Vybírejte si přírodní verzi bez siřičitanů - levně koupíte zde
  • Vsaďte na lyofilizované (mrazem sušené) - levně koupíte zde

Jíte často sušené ovoce při hubnutí nebo se mu úplně vyhýbáte?

Diskuze k článku


Hrst deně určitě neva :-))
Zuza, 5. 11. 2015 13:34
Nový komentář do diskuze: