Káva a její účinky na náš organismus
20. 8. 2015 Rady Zdraví ZajímavostiKáva je oblíbený nápoj, bez kterého si mnozí nedokáží představit ráno a celý den. Káva odežene únavu, zlepší koncentraci a také skvěle chutná. Ale jaké má účinky tento blahodárný nápoj?
Někteří odborníci kávu vychvalují do nebes, jiní ji berou jen jako stimulant, na který snadno vzniká závislost a může škodit. Většina se ale shoduje na tom, že káva má mnoho pozitivních účinků na zdraví a není nutné se její konzumace obávat. Samozřejmě je nutné dbát na přiměřené množství, ať se její účinky neobrátí v opak.
Důležité je vsadit na kvalitu
Asi každý tuší, že ne všechny kávy, které najdeme v obchodech, jsou kvalitní. Zejména ty levnější nemusejí být zrovna nejkvalitnější, nedbá se u nich na tu nejlepší přípravu - namletá byla dost dávno, což kávě škodí. Nejlepší je kupovat si kávu zrnkovou, kterou si před přípravou namelete nebo koupit mletou kávu, která byla namletá max. pár měsíců před přípravou nápoje. Jako kvalitní káva se považuje arabica a nejlépe organicky pěstovaná (bio a bez chemie), i když ani robusta nemusí být špatná.
Léčivé účinky kávy na lidský organismus
Pojďme se podívat na ty nejčastější účinky, kterých můžete využít při pravidelném pití kávy. Rozumné množství dobrých kávových zrnek dokáže udělat divy. Některé na sobě brzy poznáte, jiné až po delší době nebo dokonce letech.
Jedná se o antioxidant
Káva působí jako antioxidant, díky čemuž pomáhá v prevenci mnoha onemocnění. Dokonce se tvrdí, že obsahuje mnohem více antioxidantů než zelený čaj. Antioxidanty jsou pro organismus potřebné, aby likvidovaly škodlivé volné radikály. Kromě kávy se nacházejí v čerstvém ovoci, zelenině, superpotravinách, čaji apod.
Co všechno káva svede?
- Dodává energii.
- Působí proti únavě.
- Zlepšuje koncentraci.
- Zrychluje metabolismus.
- Podporuje spalování tuků.
- Zmenšuje chuť na jídlo.
- Mírní bolesti svalů.
- Tlumí obecně bolest.
- Má projímavé účinky.
- Pomáhá jako prevence cukrovky druhého typu.
- Slouží jako prevence Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby.
- Někteří tvrdí, že pomáhá proti některým typům rakoviny.
Kdo by kávu neměl pít?
Pití kávy ale není vhodné pro každého. Na větší množství by si měly dávat pozor ženy po menopauze kvůli vylučování vápníku. Dále by se měly mít na pozoru osoby, které jsou na kofein citlivé (rozbuší se jim srdce či pozorují třes po konzumaci). Těhotné ženy by měly množství šálků za den omezit, ať si dítě nezvykne na kofein. Taktéž přímo před kojením je káva nevhodná.
Káva může dráždit trávicí ústrojí, podporuje tvorbu kyselin v žaludku a není tak vhodná pro osoby s nemocemi střev a žaludku. Kofein má projímavé účinky a citlivé jedince může pití kávy dráždit.
Pokud vás trápí vysoký krevní tlak, hodí se omezit množství šálků na den a to stejné se týká i kardiaků. Záleží však na každém, jak kávu snáší a jak je pro něj škodlivá.
Už jste slyšeli o Slim Coffee a OK! FatBurn Coffee?
Nezapomeňte na vodu a vitamíny
Káva působí močopudně, proto je vhodné po každém šálku dát si i sklenici vody, ať se doplní vyloučené tekutiny. Dalším negativem je, že se více vylučují vitamíny a minerály právě kvůli odvádění tekutin, proto je doplňte nejlépe čerstvou zeleninou a ovocem.
Slim Coffee Booster je zajímavý prášek, který se přimíchá k ranní kávě.
Nepřehánějte to s množstvím
Také není doporučováno vypít každý den mnoho šálků kávy. Za den se doporučuje vypít 2 - 5 kávy, tedy 250 - 300 mg kofeinu. Nejlepší je ale káva bez cukru, mléka, smetany apod. Pokud jste svátečním konzumentem nebo si dáte několik šálků za den, pozitivních účinků si jistě všimnete. Pokud ale vypijete každý den docela dost šálků kávy (i 8 a více), může vám spíše škodit. Nicméně na kávě vzniká závislost, které se nedá snadno zbavit.
Nedokážete představit den bez toho, aniž byste si dali dobré kafe?
Diskuze k článku