Veganská dieta ke zdraví a štíhlé postavě
5. 1. 2014 Diety Zajímavosti Tipy Diety na hubnutí VegeVeganská dieta je poslední dobou velmi oblíbená, nejedná se ale o dietu v pravém slova smyslu, ale o životní styl a způsob stravování dodržující se napořád. Veganství je založeno na vyloučení masa, ryb a všech živočišných produktů ze stravy.
Pro někoho je veganská dieta něčím nepředstavitelným, protože by si nedokázal představit život bez oblíbeného masa, uzenin či mléka, pro někoho je zase nepředstavitelné, že by se tím měl stravovat.
Jaké jsou důvody k přechodu k veganství?
Mezi nejčastější důvody, které vedou lidi k přechodu na veganství, patří respekt ke zvířatům žijících v krutých podmínkách, k životnímu prostředí, zdravotní stránka, nechuť masa nebo móda.
Respekt ke zvířatům
Ve velkochovech, kde žije většina zvířat určených ke konzumaci, je pro ně obecně málo místa, jsou často uzavřená v halách, které jsou uměle osvětleny bez přítomnosti denního světla. K tomu také nedostávají přirozenou stravu, ale pouze připravenou a svůj život doslova stráví tím, že jsou neustále krmena, aby co nejdříve vyrostla do požadovaného stavu. Ve velkochovech trpí, poté jsou hromadně převážena na jatka (pokud nejsou jatka přímo na místě) a tam někdy krutým způsobem jedno po druhém zabito.
Stejné je to i u mléka, kdy se krávy neustále oplodňují, aby dávaly mléko. Samozřejmě mládě je velmi brzo odstaveno.
Slepice stráví svůj život na velmi malém prostoru, aby mohla pořád snášet vejce.
Ryby jsou buď chované v otřesných podmínkách ve velkochovech, nebo se loví v oceánech, často při lovu jich množství zemře, velké množství je do sítí zachyceno omylem a následně jsou jen tak vhozeny zpět do moře. Mořské ekosystémy jsou ničeny a některé mořské druhy jsou na pokraji vyhubení.
Respekt k životnímu prostředí
Dále k držení veganské diety může vést i fakt, že chov zvířat je mnohem náročnější než pěstování rostlin. Zvířata snědí více krmiva, produkují více exkrementů a je nutné jim podávat víc léčiv. Dále je živočišný průmysl zatěžující pro Zemi kvůli přepravě zvířat, jejich krmiv, vody, atp. Pouze rostlinnou konzumací by se dalo planetu méně zatěžovat.
Zdravotní stránka
Říká se, že vegani jsou zdravější, mohou se vyhnout různým onemocněním, kterými trpí všežravci, a jsou spokojenější. Navíc je tato strava vhodná i pro sportovce, hubnutí či i v těhotenství (lékaři ale nedoporučováno). Obecně si dávají víc pozor na své zdraví a na to, co jedí.
Móda
Ano, i módní výstřelek se může projevit změnou stravování. Vegetariánství a veganství se často objevuje mezi náctiletými studenty, kteří jej chtějí vyzkoušet, protože ostatní tak také jedí.
Co je zakázáno konzumovat?
Vegani nekonzumují maso, ryby, masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce, někdy med, vyhýbají se cirkusům, zoo, kožešinám a kosmetice testované na zvířatech.
Jak začít s veganstvím?
Přecházet na veganskou stravu by mělo být spíše postupné. Málokdo se stane ze dne na den veganem ze všežravce, většinou se jedná o postupnou změnu z vegetariánství na veganství. Seznámí se tak s náhražkami masa (robi, seitan, sója, tempeh, tofu,...), mléka (obilná nebo rostlinná mléka) a pokrmy (existují recepty na mnoho pokrmů ve veganské variantě - pomazánky, polévky, karbanátky, dorty, dezerty, pečivo, palačinky, pizza, sýr, perníčky, vánoční cukroví,...).
Ze začátku se doporučuje postupně ze stravy vyřazovat maso a ryby, po týdnech vyřadit i mléko a mléčné výrobky a následně i vejce. Celou dobu je vhodné pravidelně ostatní pokrmy nahradit za veganské, nejlépe se inspirovat z veganské kuchařky nebo zajít do restaurace (Praha, Brno, Ostrava). Existují i knihy o prospěšnosti této stravy i s návody a radami.
Dále je nutné dopředu počítat s reakcemi okolí, které bývají většinou negativní. Čekají na vás otázky typu, nebude ti něco chybět, to nemyslíš vážně, budeš nemocný,... Musíte se naučit s nimi počítat a dobře vysvětlit.
Jak již bylo řečeno, veganská dieta není krátkodobá, ale měla by se jednat o změnu na celý život. Někteří vydrží, jiní opět sklouznou k minulé stravě. Z některých se stanou raw vegani (vitariáni).
Jaká jsou zdravotní rizika bezmasé stravy?
Mezi rizika patří malý přísun železa, vápníku, tuků a vitamínu B12. Často se při veganství snadněji hubne.
Obecně je nutné dbát na správně sestavený jídelníček, který by měl obsahovat všechny složky potravy a dodatečně vitamín B12. Nejvíc na něj musejí dbát ženy při těhotenství a taktéž není nejvhodnější bez hlubokých znalostí krmit tak děti do tří let podle WHO.
Na druhou stranu...?
- Pokud by se lidé měli stravovat pouze rostlinnou stravou, kde by se všude obilí a další plodiny pěstovaly, když vhodných půd již mnoho nezbývá?
- Jak by lidstvo dokázalo přežít od člověka zručného až po teď, kdyby nekonzumovalo maso?
- Jak by se měla testovat ze začátku kosmetika, když ne na zvířatech? To by byl někdo ochotný ji na své vlastní kůži testovat? Ano, teď se již v Unii nesmí na zvířatech testovat.
- Jak by se měly testovat léky? Často se stává, že díky testům na zvířatech jsou testy kvůli velmi nežádoucím účinkům a případné smrti zastaveny. Na lidech ve velmi malém vzorku se testují až po úspěšných testech na zvířatech. Chtěl by se někdo pro výzkum a léčbu ostatních obětovat, aby zachránil laboratorní zvířata?
Psáno všežravcem. :)
Jste vegani? Pochlubte si v diskuzi, jak dlouho?
Diskuze k článku