logo

Zdravé hubnutí je rozumné a trvalé

Zhubněte Jak na to Články
zdravé hubnutí

Zhubněte s unikátními produkty:


Existuje mnoho způsobů, jak můžete zhubnout. V některých případech se jedná o nezdravé způsoby pomocí krutých diet a hladovek, někdy pomocí tablet a někdy se jedná o zdravé hubnutí. Jak je asi jasné, tak jedině zdravé hubnutí je rozumné a také trvalé. Jak vlastně toto hubnutí probíhá?

Při zdravém hubnutí se nemusíte trápit hladovkami a nezdravými dietami, stejně tak nemusíte kupovat drahé pilulky, jejichž účinky jsou mnohdy sporné. Stačí se jen naučit zdravě jíst, vařit jídla z běžně dostupných potravin, nepodléhat mýtům a k tomu přidat i trošku pohybu. Takto se vám bude hubnout nejen dobře, ale také zdravě.

Co funguje na zdravé hubnutí?

Abyste mohli zdravě zhubnout, tak je nutné zjistit, jak vůbec hubnutí funguje. Zdravé hubnutí je založeno na tom, že energetický výdej je vyšší než energetický příjem. Ale to neznamená, že bude hladovět a cvičit o sto šest, protože v takovém případě organismus bude šetřit. Tím se zpomalí se metabolismus a zase nebudete hubnout, proto se na to musí jít chytře a hlavně zdravě.

Ani počítání kalorií nemá moc smysl, protože není kalorie jako kalorie. Když bude dodržovat nějaký limit (např. nezdravou a nízkou hranici 5 000 kJ) a sníte 2 čokolády, což se přesně do toho limitu vejde, tak organismus z této potravy si moc nevezme. Čokoláda obsahuje samý jednoduchý cukr, který se uloží do tuků a ještě se vám zpomalí metabolismus. Při takovém stravování určitě nezhubnete a ještě si uškodíte. Z tohoto důvodu je lepší jíst rozumně a nebrat v potaz počet kalorií.

Víte, co jíst?

Do stravy byste měli zařadit jak zdravé potraviny (např. celozrnný chléb a těstoviny, rýži natural, pohanku, jáhly), tak i klasické a to zeleninu, ovoce, brambory, mléčné výrobky (zejména kysané), libové maso (bílé i červené), ryby (hlavně tučné), libovou šunku, luštěniny, semena, ořechy, olivový olej atd. Vyhněte se polotovarům, potravinám, které obsahují mnoho éček, tučným uzeninám, sladkostem, pochutinám atd. Jednou za čas klidně snězte i ty méně zdravé, dejte si jich ale mnohem méně. Zdravé hubnutí občasné zhřešení neohrozí.

Jak jíst, ať to má nějaký účinek?

Nejprve je nutné zdůraznit, že největší vliv na hubnutí má pravidelná strava. Nevynechávejte snídani, svačiny nebo večeři, abyste ušetřili kalorie. Jezte pravidelně co tři hodiny v přiměřených porcích.
Poslední jídlo si dejte tak tři hodiny před spaním, také byste se neměli večer vyhýbat přílohám, které by ale měly být menší než k obědu. Raději zvolte zdravé celozrnné varianty, které jsou prospěšnější.
Vyhýbejte se večernímu a nočnímu přejídání, které se velmi negativně projevuje na přibírání.

Dieta KetoMix je velice populární. Má snadná pravidla a zásady.

Pohyb je velmi důležitý

Pod označením pohyb se myslí nejen cvičení, ale také obecně pohyb, který máte (v práci, cesta do a z práce, chození doma, cesta do obchodu, chození po venku atd.). Pohyb je opravdu pro zdravé hubnutí důležitý, protože pomocí něj můžete spálit kalorie a také přebytečné tukové zásoby.

cvičení ve fitku

Aby bylo hubnutí úspěšné, měli byste se snažit mít co nejvíce pohybu. Přestaňte používat výtah, vystupte z autobusu o zastávku dřív, nejezděte někam 1 km, ale raději ho ujděte pěšky, choďte ven na procházky, doma se snažte co nejvíce chodit místo prostého sezení na pohovce apod. Vždy určitě existují možnosti, abyste se mohli více hýbat než dosud.

Pravidelně cvičte

K tomu je ale i potřeba cvičit a to pravidelně. Vhodné je jak posilování celého těla nejlépe v posilovně nebo případně doma, tak i aerobní trénink. Dobře také fungují skupinová cvičení jako pilates, kalanetika nebo cvičení podle videí např. od Jillian Michaels, která skvěle zpevní tělo. V posilovně si můžete nechat sestavit plán a ten pak dodržovat. Důležité je věnovat se posilování alespoň dvakrát týdně, abyste si dostatečně zpevnili tělo.

Aerobní trénink slouží k tomu, aby se spalovaly tuky. K tomu dochází asi po 25 - 30 minutách cvičení ve správné tepové frekvenci. Jako vhodné cvičení můžete zvolit běh, jogging, rychlou chůzi, cvičení na eliptickém trenažéru, orbitreku, rotopedu atd. Opět je vhodné cvičit nejméně dvakrát týdně.

Spokojte s pomalým hubnutím

Drastické diety slibují, že můžete za týden zhubnout několik kilogramů, ale ty se vám brzy vrátí. Při zdravém hubnutí zhubnete za týden kolem 0,5 kg, ale ty se vám nevrátí, pokud zase nezačnete jíst stejně jako předtím. Kilogramy jste nabírali dlouho dobu, proto i hubnout budete dlouho.

Zdravé hubnutí nespočívá v tom, že se budete snažit zhubnout dva týdny a pak po neúspěchu s ním skončíte. Jedná se o změnu dosavadního stravování, která by měla být trvalá. Pokud se po zdravém stravování vrátíte zpět k tomu nezdravému, můžete se to projevit následným přibíráním.


Diskuze k článku


Vse co je zde napsane je pravda ;) :) tak vzhuru do toho jako ja po novem roce a uz je to i znat ;)
lejdys, 13. 1. 2015 0:11
Od zitřka začínám jen trochu tápu v té hromadě rad..
Petra, 18. 1. 2015 21:43
zajímavé-moudré...jen lidi só jen lidi :-))
janina, 28. 5. 2017 9:58
Nový komentář do diskuze: