Jak se vyhnout jo-jo efektu po dietě?
27. 4. 2025
Hubnutí je zpravidla dlouhou a často náročnou cestou, ovšem po dosažení vysněné váhy se mnoho lidí setkává s nechtěným jevem známým jako jojo efekt. Po úspěšném hubnutí se váha opět vrací zpět, často i s přidanými kilogramy jako nevyžádaný bonus.
Jojo efekt je následkem rychlých a nezdravých diet a extrémních zákazů, kdy je tělo nuceno přizpůsobit se drastickým změnám. Jakmile se však vrátíme k běžnému stravování, metabolismus se zpomalí a tělo začne ukládat tuky pro případ další nouze. Toto vede k opakovanému hubnutí a přibírání, což se negativně projevuje právě na váze.
Co je jo-jo efekt?
Jojo efekt (jo-jo efekt) je stav, který se objevuje, když lidé rychle a zpravidla nezdravě zhubnou, a při návratu k běžnému stravování rychle přiberou na váze. Často přiberou i více, než kolik zhubli. Toto se může opakovat po každém zhubnutí, jakmile se vrátí k původním návykům.
Proč k němu vlastně dochází?
Jojo efekt obvykle nastává po rychlých a přísných dietách, které slibují rychlé výsledky. Když drasticky snížíte příjem kalorií, než je obvyklé, tělo reaguje na tuto novinku zpomalením metabolismu. Musí se přizpůsobit nižšímu příjmu energie (kalorií).
Jakmile dietu ukončíte a vrátíte se k běžnému stravování, metabolismus se nemusí vrátit do normálu. Tělo se poučí z této situace, ukládá si tuky na horší časy, což vede k rychlému přibírání na váze.
Dalším faktorem, který napomáhá k jojo efektu, je psychologický aspekt. Po úspěšném hubnutí se někteří cítí pod tlakem, aby si novou váhu udrželi, jsou tedy ve stresu. To mnohdy vede k emocionálnímu přejídání nebo k návratu ke starým stravovacím návykům. Nesmíme zapomenout na chutě a dopřání si potravin, které byly zakázány v přísné dietě.
Podle různých studií se odhaduje, že až 80 % lidí, kteří zhubnou, se do dvou let vrátí k původní váze nebo dokonce jejich váha je ještě větší. Toto je častější u těch, kteří zkoušejí krátkodobé diety místo trvalé změny životního stylu. Výzkumy též ukazují, že jojo efekt může mít negativní dopad na zdraví.
Jaké jsou příčiny jojo efektu
Jojo efekt je komplexní jev, který může mít různé příčiny. Abyste trvale zhubli a udrželi si novou váhu, měli byste pochopit, proč dochází k jojo efektu. Podívejte se na hlavní faktory, které přispívají k jo-jo efektu:
Nezdravé diety a extrémní zákazy
Jednou z nejčastějších příčin jojo efektu jsou rychlé a nezdravé diety, které slibují výsledky velice rychle. Tyto diety mnohdy zahrnují drastické snížení kalorií a nebo vyloučení určitých potravin. Toto samozřejmě povede k rychlému úbytku hmotnosti.
Nicméně, takové restrikce nejsou udržitelné a nedají se držet příliš dlouho. Jakmile daná dieta skončí a vrátíte se k běžnému stravování, tělo reaguje na snížený příjem kalorií zpomalením metabolismu a tvorbou zásob na horší časy.
Dopřávání si zakázaného ovoce
Během diety jste museli dodržovat určitá pravidla a nemohli jste jíst řadu potravin. Ty vám celou dobu chyběly. Po skončení diety si je opět chcete dopřát a dopřejete. Postupně nebo hned si dáte to, na co máte chuť. Jedná se mnohdy o nezdravé potraviny a to se pak projeví na váze. Víte, jak zdravě mlsat?
Stres z přibírání
Významnou roli v procesu hubnutí hraje psychologie. Mnoho lidí se potýká s emocionálním jedením, takže jedí, pokud jsou ve stresu, nudí se, trápí je úzkost nebo mají strach, že opět přiberou. Někdy si ani neuvědomí, jak velký cítí tlak. Okolí je na jednu stranu chválí, ale na druhou stranu očekává, že opět přiberou. Obavy a frustrace způsobí návrat k nezdravým návykům, přejídání a nárůstu hmotnosti. Bingo a jo-jo efekt je tady.
Podívejte se na potraviny, které pomáhají na stres a špatnou náladu.
Nedostatečné znalosti o stravování
Nedostatečné znalosti ohledně stravování způsobí, že zbytečně omezíme některé potraviny a některé zase budeme upřednostňovat. Často omezíme právě tuky, které naše tělo potřebuje. A naopak saháme po potravinách, které se zdravě jen tváří, ale zdravé vůbec nejsou. Jíme potom nezdravé potraviny v domnění, že jsou zdravé, a hmotnost se postupně zvyšuje.
Jak se vyhnout jojo efektu?
Abyste se vyhnuli jo-jo efektu, potřebujete určitý strategický přístup a trvalé změny v životním stylu. Zde je několik osvědčených tipů a strategií, které pomohou k udržení si zdravé váhy bez rizika opětovného přibírání.
Dodržujte zdravý životní styl
Zdravý životní styl je základem pro trvalé udržení váhy. Podívejte se, jak toho dosáhnout:
Vyvážený jídelníček: zaměřte se na pestrou stravu, do níž zařadíte bílkoviny (maso, ryby, mořské plody, mléčné produkty), sacharidy (celozrnné produkty, rýži, těstoviny), zdravé tuky (oleje, semena, ořechy). Nezapomeňte na ovoce a zeleninu. Jezte pravidelně a nehladovte.
Pravidelný pohyb: zařaďte do svého režimu pravidelnou fyzickou aktivitu. Kombinujte aerobního cvičení (např. rychlá chůze, běh, jízda na rotopedu, plavání) a posilování. Cvičení nejen pomáhá spalovat kalorie, ale má významný vliv na zdraví.
Omezení stresu: nestresujte se kvůli zbytečnostem, stres je úplně zbytečný a pro zdraví škodlivý.
Nastavte si realistické cíle
K úspěšnému hubnutí je potřebné mít realistické a dosažitelné cíle. Místo toho, abyste se snažili zhubnout mnoho kilogramů za velmi krátkou dobu, zvolte raději postupné a pomalé hubnutí (například 0,5 až 1 kilogram týdně). Tímto způsobem dáváte tělu čas na přizpůsobení se novému stylu a výrazně snižujete riziko jojo efektu.
Zhubněte bez diet a jojo efektu.
Jedná se o dlouhodobou změnu
Důležité je uvědomit si, že se nejedná o změnu životního stylu na měsíc nebo dva. Jedná se o dlouhodobou změnu, která se zaměřuje na zdravý jídelníček a pravidelný pohyb. Tak jako jste dlouhé roky přibírali dlouhé, tak dlouhé roky musíte sekat dobrotu.
To ovšem neznamená, že si nemůžete dát jednou za čas něco nezdravého nebo jen tak chvilku lenošit. Důležité je, ať převažují zásady, které jsou spojeny se změnou životního stylu.
Pokud budete hubnout zdravě a pomalým způsobem, po zhubnutí budete dodržovat zásady zdravého životního stylu, je velká šance, že se u vás jojo efekt neobjeví.