logo

Mohou se jíst přílohy při hubnutí?

Články Zdravý styl Přílohy
příloha

Zhubněte s unikátními produkty:


Občas se tvrdí, že přílohy jsou špatné a měly by se vynechávat, pokud chcete zhubnout. Občas se tvrdí, že by se přílohy v žádném případě neměly vynechávat, i když chcete zhubnout. Často tyto protichůdné informace vyvolávají zmatek a pak člověk už neví, co by měl jíst. Jak by to ale mělo být a proč jsou přílohy po organismus potřebné?

Bez přílohy si většinou nedokážeme představit většinu pokrmů a kdyby ano, koho by bavilo si dát svíčkovou bez knedlíků, řízek bez brambor, čínu bez rýže atd. Některým by taková jídla jistě chutnala, ale většině asi ne. Nemusíte se proto vzdávat svých oblíbených příloh, pokud jste se dali na hubnutí. Dokonce byste je vůbec neměli vynechávat, protože přílohy pomáhají zasytit.

Proč jíst přílohy?

  • Jedná se o zdroj sacharidů - základní složky potravy.
  • Dodávají energii.
  • Jsou výživou pro mozek a svaly.
  • Slouží jako zásoba pro organismus.
  • Podílí se na mnohých pochodech v těle.
  • Zasytí, jsou chutné a zlepšují náladu.
  • Jednoznačně patří ke zdravému stravování.

Co se řadí mezi přílohy?

Mezi přílohy se řadí: brambory (kaše, bramborové knedlíky, krokety, hranolky, salát, halušky atd.), těstoviny, kuskus, rýže, obiloviny (pohanka, jáhly, quinoa atd.), knedlíky, pečivo, tortily atd. Jako příloha se berou i luštěniny, které obsahují také značnou část bílkovin.

Co jíst při hubnutí a co ne?

Existuje mnoho různých příloh, ze kterých si můžete vybírat, co hradlo ráčí. Ale ne všechny se hodí zrovna jíst, pokud právě hubnete. Bramborové hranolky nebo krokety by neměly patřit mezi časté přílohy hubnoucích, protože jsou smažené a obsahují tak hodně tuku.

Na druhou stranu ani klasická bílá rýže není zrovna nejlepší variantou, stejně jako rozvařené těstoviny, pečivo, pufované chlebíky nebo kukuřičné pečivo. Jedná se o přílohy, které mají vysoký glykemický index a při vstřebávání glukózy do krve se vstřebávají velmi rychle. Zvedají tak glykémii, což podporuje vznik cukrovky a brzy po konzumaci má člověk opět hlad.

Při hubnutí si vybírejte celozrnné přílohy, mezi které patří celozrnné těstoviny, tmavá rýže (natural), celozrnný kuskus a také jáhly, pohanku, polentu, bulgur, amaranth, quinoa, brambory vařené ve slupce, celozrnný, žitný nebo i klasický chleba.

Tipy na zdravější přílohy

Jako nejvhodnější příprava brambor se jeví vaření brambor ve slupce a jako nejhorší varianta jsou pečené brambory v troubě, smažené krokety a hranolky.
Těstoviny vařte jen na skus (al dente), díky tomu, že jsou nedovařené, zasytí na delší dobu.

Při přípravě knedlíku a knedlíků přidejte do těsta i celozrnnou mouku, která obsahuje vlákninu a více vitamínů než bílá mouka.
Pokud jste nepřišli na chuť celozrnné rýži, smíchejte ji s klasickou. Nezapomeňte ale každou vařit zvlášť, protože tu tmavou je nutné vařit dvakrát déle.
Místo pečiva si dejte chleba (Šumava), žitný chleba (Moskva) nebo celozrnný chleba.

Jíst přílohy večer? Ano

Velmi často se ti, kteří chtějí zhubnout ptají, zda mohou jíst přílohy i večer nebo je lepší je vynechat. I večer byste si měli dát přílohu, její množství by ale mělo být o trošku menší než na oběd. Taktéž se věnujte i správnému výběru - večer si nedávejte klasické bílé rohlíky, houskový knedlík nebo bramborovou kaši.

Raději si dejte celozrnný rohlík, chleba, celozrnný knedlík nebo vařené brambory ve slupce. Když nahradíte přílohy s vysokým glykemickým indexem za ty s nižším, nebudete mít brzo hlad a budou se uvolňovat postupně.

Pokud budete přílohy cíleně večer vynechávat, budete paradoxně pomaleji hubnout. Ze začátku sice hubnout budete, ale časem se toto tempo zastaví. Organismus potřebuje pro svůj chod sacharidy, zpomalí se postupně metabolismus a tím se zpomalí i hubnutí.

Znáte bezsacharidové přílohy Slim Pasta? Stojí za vyzkoušení.

Kouzlo tkví v množství

Na oběd si můžete dát klasické množství sacharidů (přílohy), nezapomeňte ale také na stejně velké množství bílkovin (maso, ryba atd.) a k tomu si dejte i čerstvou zeleninu. Postupně k večeru by se přílohy měly zmenšovat. Na večeři si přílohu určitě dejte, ale její množství by mělo být o něco menší než na oběd.

Někdy se také říká, že by příloha měla být poloviční a někdy o čtvrtinu menší než oběd. To záleží vždy na tom, kdy půjdete spát a jestli plánujete cvičit nebo mít nějakou fyzickou aktivitu.

Přílohám se nemusíte vyhýbat, dejte si je bez výčitek. Ostatně, když se nebudete stresovat tím, že si nemůžete dát to a to, bude se vám hubnout lépe.


Nový komentář do diskuze: