logo

Zásady správného stravování u seniorů

Zdraví Tipy Zajímavosti
stravovani

Stravování seniorů je celkem složité, protože senioři potřebují dostatek živin, jedí celkem málo a k tomu mají své zažité zvyky. Dále záleží na zdravotním stavu, životním stylu a návykům. Správná strava je ale velmi důležitá, protože může nejen pomoci při různých nemocech, ale také prodloužit život. Co by měli senioři jíst?

Senioři do věku 75 let se nachází ve fázi stáří, do 90 let ve fázi vysoké stáří a nad 90 let se tato fáze nazývá kmetský věk. Ovšem od 80. roku života jsou změny při stárnutí mnohem razantnější. Ubývá svalová hmota, klesá chuť na jídlo, chuťové a čichové buňky jsou již slabší, snižuje se pocit žízně, mohou se vyskytnout potíže s polykáním, objevují se problémy s trávením, ubývají živiny atd. Z těchto důvod je nutné dbát na správné zásady stravování, aby každé jídlo obsahovalo co nejvíce živin, protože staří lidé nechtějí moc jíst.

Nižší ale dostatečný energetický příjem

Předpokládá se, že by energetický příjem u seniorů měl být o něco nižší. Postupně se snižuje a může být až o třetinu nižší (nad 80 let), ovšem toto číslo se nedá paušalizovat, neboť každý má jiné potřeby. I když se bazální metabolismus a pohyb postupně snižuje, nedá se přesně říct, o kolik by měl být nižší energetický příjem. Záleží na mnoha okolnostech (věk, aktivita, nemoci atd.), které je nutné brát v potaz.

starší žena

Taktéž je důležité, aby výživa seniorů zahrnovala všechny důležité složky potravy. Některé se mohou hůř vstřebávat a některých je potřeba mnohem více. V každém případě výživa ve stáří by měla být vždy pestrá a ne jednostranná či jinak omezená. Také v domácím prostředí při vaření se dá docílit vyvážené stravy, ale nemělo by se zapomínat na následující zásady.

Nepodceňujte pitný režim

Obecně lidé pitný režim velmi podceňují, navíc ve stáří by to mohlo být na škodu. Hrozí dehydratace. Tekutiny pomáhají transport tekutiny k orgánům, zlepšují krevní oběh, trávení i činnost mozku. Za den je vhodné vypít nejméně 1,5 litru tekutin (např. voda, čaj, voda s citronem - jen občas).

Nezapomínejte na bílkoviny

Vzhledem k tomu, že postupně ubývá svalová hmota, je nutné ji dostatečně doplňovat. V tom pomohou bílkoviny. Senioři potřebují více bílkovin než ve středním věku. Jezte bílkoviny nejlépe několikrát denně. Mezi bílkoviny patří maso (nejlépe bílé maso), ryby, vejce, luštěniny, sója, mléčné výrobky, oříšky, semínka atd.

Jezte sacharidy

Mezi vhodné sacharidy, které by měli senioři konzumovat, patří celozrnné pečivo, žitný chléb, žitno-pšeničný chléb, oves, pohanka, tmavá rýže, jáhly atd. Bílá mouka nemá moc dobrý vliv na organismus a na kosti. Stejně tak je vhodné vyvarovat se konzumace pamlsků, které překyselují organismus a jsou tak nevhodné.

Kvalitní tuky

Mezi nejvhodnější tuky patří nenasycené omega-3 mastné kyseliny, které mají významný vliv na zdraví člověka. Nacházejí se v tučných rybách, olejích, ořeších, semenech atd. Naopak by se měli senioři vyhnout ztuženým tukům, které nejsou moc zdravé.

Potřebná vláknina

I ve vyšším věku je nutná konzumace vlákniny, která pomůže právě při problémech se zácpou. Vláknina se nachází v celozrnných potravinách, obilovinách, ovoci či zelenině. Při vyváženém jídelníčku s vlákninou většinou nebývá problém.

salát s tuňákem

Ovoce a zelenina

Senioři potřebují také doplňovat mnoho vitamínů a to nejlépe ze stravy. Potřebují vitamíny skupiny B, E, D, A a z minerálů vápník, zinek, železo atd. Je možné kupovat i různé vitamíny, které jsou přímo určeny pro seniory, ale mnohem efektivnější je zaměřit se na pestrou stravu a stravování.

Pro silné kosti

Postupně s věkem dochází ke kostní demineralizaci, což je nutné suplovat výživou. Pro prevenci osteoporózy je nutné přijímat vyšší množství vápníku, jehož množství, které je tělo schopné vstřebat, se s věkem snižuje. Z přijatého vápníku se může vstřebat i pouhá třetina. Z tohoto důvodu je nutné jíst víc potravin, které vápník obsahují a to již před šedesátým rokem života. Vápník se nachází v máku, mořských řasách, tvrdých sýrech, šprotech, másle, ořeších atd.

Dále je potřeba doplňovat vitamín D, který je možné získat ze slunečního svitu. U seniorů je se snižuje množství enzymů, které zajišťují tvorbu vitamínu D ze slunce, proto je nutná delší doba na slunci a v zimě suplementace vitamínu D v potravě nebo prostřednictvím kapek (Vigantol). V potravě se vitamín D nachází v tučných rybách, másle, žloutcích, sýrech, rybích olejích atd.

Ještě navíc je vhodné přijímat i zinek, který má při nedostatečném množství vliv na demineralizaci kostí. Při dostatečném množství pomáhá zpevnit kosti. Zinek se nachází v mase, pšenici, žitě, pohance, ovsu atd.

Vyzkoušejte speciální výživu Nutridrink. Obsahuje plno důležitých látek.

Co by se mělo omezit?

S postupujícím věkem by se ve stravě mělo omezit solení a slazení, dále je vhodné vyhnout se nebo alespoň omezit uzeniny, pamlsky, polotovary, pochutiny, červená maso atd. Vhodné je vyhnout se konzumaci smažených pokrmů, tučných a sladkých pokrmů. Nutné je také vyhnout se hladovkám a přejídáním. Nejsou vhodné ani různé nezdravé diety.

Závěrem

Ve výsledku by výživa seniorů měla být velmi pestrá. Stačí využívat zásady zdravého stravování a vařit si nebo nechat si vařit zdravé, spíše lehčí pokrmy. Dále je vhodné používat zdravý rozum. V případě problémů je vhodné konzultovat stravování s lékařem a to hlavně, pokud se objeví nemoci.


Nový komentář do diskuze: