Diabetická dieta - strava při cukrovce
6. 12. 2016 Zdravotní diety Tipy CukrovkaS nezdravým životním stylem a nadváhou se čím dál častěji objevuje cukrovka druhého typu. Počet pacientů se neustále zvyšuje a aby udrželi cukrovku pod kontrolou, je nutné dodržovat diabetickou dietu. Jakou stravu je vhodné a jíst a čemu se naopak vyhnout?
Vysoká životní úroveň, dostatek jídla, nedostatek pohybu a přehršel stresu jsou faktory, které jsou typické pro různá civilizační onemocnění a cukrovka je jedním z nich. Jako hlavní léčba cukrovky 2. typu se používá dieta. Dieta při cukrovce je nejúčinější terapií, která slouží jako prevence mnohých komplikací, které provázejí neléčenou nebo špatně léčenou cukrovku.
Cukrovka (diabetes mellitus) je metabolické onemocnění, při kterém tělo není schopné zpracovat a využít glukózu. Vzniká buď kvůli neschopnosti těla vytvořit si insulin, nebo kvůli špatné reakci na něj. Rozlišuje se cukrovka 1. typu, cukrovka 2. typu, těhotenská cukrovka a další typy. Až 90 % všech pacientů s cukrovkou má cukrovku 2. typu.
Jak se liší 1. typ a 2. typ?
Cukrovka 1. typu začíná většinou v dětství, dospívání nebo výjimečně i kolem třicítky do čtyřicítky. Těmto pacientům chybí v těle inzulín, neboť jej přestala produkovat slinivka břišní, proto je nutné jej dodávat pomocí pravidelných dávek inzulínu v injekcích. Hlavní příznaky tohoto typu diabetu je hubnutí, velká žízeň, nadměrný hlad, častější močení nebo bolesti břicha. Při diabetu I. typu je nutné pamatovat nejen na injekce, ale také na dietu. Nemocní za cukrovku I. typu nemohou.
Cukrovka 2. typu se objevuje převážně ve věku 40 let a více a nebo ve věku nižším, pokud dotyčný trpí obezitou. Kromě obezity má na její rozvoj vliv málo pohybu, nepravidelná strava, hodně jídla, stres, kouření a pití alkoholu. Mezi příznaky patří častější močení, velká žízeň, hlad, únava, rozmazané vidění, brnění končetin, špatné hojení ran, svědivá kůže nebo časté infekce. Jako vhodná léčba se nabízí diabetická dieta, pohyb a hubnutí, někdy se podávají i antidiabetika nebo inzulín.
Dieta při cukrovce
Základem diety při diabetu je pravidelná strava, která bude rozložená do 5 - 6 porcí co 2 - 3 hodiny během celého dne, aby se zamezilo výkyvu glykémie. Dieta při cukrovce se v sobě zahrnuje doporučené množství sacharidů, které stanovil ošetřující lékař podle váhy a zdravotního stavu. Diabetická dieta je dána podle množství sacharidů (uhlovodany, cukry), které se rovnoměrně rozdělí do celého dne. Snídaně, oběd a večeře obsahuje větší dávku sacharidů, zatímco svačiny menší.
Správný poměr složek by měl být následující sacharidy 45 - 60 % denního příjmu, bílkoviny 10 - 20 % denního příjmu a tuky 20 - 30 % denního příjmu. K tomu je nutné připočítat dostatek vitamínů a minerálních látek, které byste měli brát hlavně z přírodních zdrojů.
Strava by měla být výživná a pestrá, měla by obsahovat všechny složky potravy. V jídelníčku by se měla vyskytovat zelenina, ovoce, celozrnné výrobky, mléčné výrobky, bylinky, ořechy, semínka, ryby a libové maso. Jako sladidlo je vhodná stévie a ovoce.
Dieta slouží jako prevence komplikací, které se mohou vyskytnout u neléčené či špatně léčené cukrovky.
Při začínající cukrovce (prediabetes) je vhodné řídit se pravidly jako u cukrovky druhého typu. Diabetický jídelníček by měl být sestaven s ohledem na pravidla, která se vztahují k této stravě. Nutné je také zhubnout na normální váhu.
Pravidla, jimiž byste se měli řídit
Při dietě při cukrovce byste se měli řídit následujícími pravidly:
- Jezte 5x- 6x denně nejlépe ve stejnou dobu.
- Diabetický jídelníček by měl být pestrý a vyvážený.
- Jezte hodně zeleniny a ovoce.
- Nejvhodnější úprava potravin je vaření, dušení a grilování.
- Jezte potraviny hlavně z kategorie vhodné.
- Omezte sladkosti, přesolené, tučné a další nevhodné potraviny.
- Pijte hodně vody.
- Snažte se zhubnout, pokud máte nadváhu nebo obezitu.
- Věnujte se pravidelně pohybu.
Vhodné potraviny
- Ovoce - bez omezení, s omezením pouze příliš sladké ovoce (banány, švestky, mango atd.)
- Zelenina - jakákoliv, s omezením většího množství mrkve a červené řepy
- Maso - libové maso (kuřecí, krůtí, vepřové, hovězí atd.), odstranění kůže a přebytečného tuku, šunka
- Ryby - sladkovodní i mořské, možno i tučné ryby
- Vejce - bílek bez omezení, žloutek max. dvakrát týdně
- Mléko a mléčné výrobky - spíše nízkotučné sýry, tvarohy, sýry, sladké jogurty pouze v DIA verzi, bílé jogurty
- Sacharidy - celozrnné pečivo nebo grahamy, brambory v menším množství, celozrnné těstoviny, neloupaná rýže
- Vláknina - celozrnné výrobky, vločky, klíčky
- Luštěniny
Nevhodné potraviny
- Cukr, med, marmeláda, kompoty
- Sladkosti - čokolády, sušenky, oplatky
- Pekárenské výrobky - sladké pečivo, cukroví, zákusky, dorty, bílé pečivo, knedlíky
- Tučné mléčné výrobky - tučné sýry, tučné mléko, tučný tvaroh atd.
- Smažená jídla - smažák, řízky, hranolky, krokety, chipsy
- Tučná jídla - slanina, uzeniny
- Přesolené potraviny - tyčinky, keksy, chipsy
- Tučná masa
- Živočišné tuky - sádlo, máslo
- Slazené nápoje
- Alkohol
A co pít při diabetické dietě?
Diabetici by také měli věnovat pozornost tomu, co pijí. Mezi vhodné nápoje se řadí voda, neslazené čaje a minerální vody neslazené. Mohou pít i neslazenou kávu. Je možné vypít i sklenici vína nebo piva téměř každý den. Za den by měli vypít asi dva litry tekutin (káva a alkohol se do tohoto příjmu nepočítá).
Nevhodný je tvrdý alkohol, víno nebo pivo ve větším množství, slazené nápoje a také nápoje se sladidly.
Při cukrovce nestačí změnit pouze stravu, ale i dosavadní životní styl.
Glykemický index je významný
Glykemický index (GI) udává, jak rychle v krvi stoupne hladina glukózy a inzulinu po konzumaci potravin, které obsahují sacharidy a jak se rychle se využije organismem glukóza. Potraviny mohou mít nízký glykemický index (do 55), střední (56 - 69) nebo vysoký (od 70). Tabulky s potravinami naleznete zde.
Jakmile se sní potravina s vysokým glykemickým indexem, prudce se zvýší hladina glukózy v krvi a poté rychle klesne. Při tomto procesu se do krve vyloučí mnoho inzulinu. Pokud se ale sní potravina s nízkým glykemickým indexem, hladina glukózy stoupne postupně a postupně také klesá. Potraviny s nízkým GI by měli vyhledávat nejen diabetici, ale i lidé, kteří diabetes nemají, protože slouží jako prevence rozvoje tohoto onemocnění.
Hubnutí při cukrovce
U cukrovky 2. typu je nutné, abyste zhubli, protože obezita i nadváha je velmi nebezpečná. Ve stravě byste měli omezit energetický příjem a zároveň byste se měli více věnovat pohybu. Diabetik 1. typu s váhou většinou problémy nemá a nemusí tudíž hubnout. Pokud by ale měl vyšší váhu, opět se doporučuje zhubnout.
Stravování při cukrovce se velmi podobá stravě, která se obecně doporučuje při zdravém stravování nebo při středomořské dietě. Recepty by měly být vždy lehké a zároveň výživné. Nejlepší je poradit se o stravě s dietní sestrou (nutriční terapeut) nebo diabetologem. Poradí vám, co a jak byste měli dělat.