Dopřávejte si zdravé olivy každý den
2. 10. 2016 Potravina Chuť ZeleninaBuď je milujete, nebo je nesnášíte. Tak se přesně dá vystihnout náklonnost k olivám. Olivy jsou zdravé, dodávají mnohým pokrmům správnou chuť, jsou nízkokalorické a pomáhají zasytit. Někteří jim však stále nemohou přijít na chuť. Proč byste se jejich konzumaci neměli vyhýbat a kdy je naopak k jídlům přidat?
V obchodech můžete natrefit na olivy zelené nebo černé, vážené nebo prodávané různě zabalené (ve sklenici, plechovce, sáčku), bez pecky, s peckou, s různou náplní nebo naložené. Opravdu je z čeho vybírat a milovníci oliv si přijdou na své. I když ty nejlepší olivy jsou k sehnání přímo tam, kde se pěstují (Řecko, Španělsko), ale to tak bývá se vším.
Co jsou to olivy?
Olivy jsou plodem stromu, který se nazývá olivovník. Existuje mnoho druhů stromů a keřů, které rostou nejen u Středozemního moře, ale také v Číně nebo Argentině. Nejznámější druh olivovník evropský (Olea europaea), který se pěstuje pro sběr oliv, roste v okolí Středozemního moře (nejvíce ve Španělsku) a dosahuje výšky několika metrů.
Olivy se řadí mezi drobné oválné ovoce (není to zelenina, jak se někde mylně uvádí), které roste na stálozeleném stromu a většinou se sklízí od září do ledna. V závislosti na sklizni jsou olivy různě barevné.
Zelené nebo černé olivy?
Olivy se prodávají v různých barvách - nejčastěji jsou zelené, černé nebo fialové. Ve skutečnosti se jedná o jiný stupeň zralosti. Ze zelené postupně zrají na olivy červené, fialové a černé. Kromě barvy se liší i chutí, tvrdostí a obsahem oleje. Zelené jsou nedozrálé, proto jsou tvrdé a obsahují méně oleje, černé olivy jsou již opravdu dozrálé a jejich chuť je mnohem jemnější.
Zajímavostí je, že syrové olivy mají trpkou a hořkou chuť. Musejí se naložit do roztoku hydroxidu solného (poté se máchají), prosolit nebo marinovat v olivovém oleji. Další zajímavostí je, že černé olivy se často přibarvují, což se dá dočíst rovněž na obalu.
Co všechno olivy obsahují?
V olivách se nacházejí cenné látky jako vitamíny (A, E, D, K), minerální látky (železo, vápník, hořčík, draslík, sodík, jód), nenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, antioxidanty, vláknina atd.
Jaké mají účinky na zdraví?
Olivy se mohou chlubit mnoha účinky na zdraví. Mezi ty nejvýznamnější se řadí následující:
- Slouží jako prevence kardiovaskulárních onemocnění.
- Snižují hladinu špatného cholesterolu.
- Podporují trávení.
- Zpomalují stárnutí a pomáhají omládnout.
- Mají detoxikační účinky.
- Posilují imunitní systém.
- Mají pozitivní vliv na hubnutí.
Doporučená denní dávka
Kvůli účinkům a obsahu cenných látek jsou olivy doporučovány ke každodenní konzumaci. Doporučuje se každý den sníst 7 oliv (25 gramů), o něco více by jich měli sníst sportovci, těžce pracující a o něco méně zase ti, kteří mají vysoký tlak nebo jsou obézní. Mohou se i v těhotenství a při kojení.
Smí se jíst olivy při hubnutí?
Asi by si každý řekl, že když jsou olivy celkem tučné, že by se neměly jíst při hubnutí. Ovšem jedná se o zdravý tuk a velice zdravé plody, proto se při hubnutí dokonce doporučují. Dokonce známá středomořská dieta olivy a olivový olej doporučuje jíst každý den ve velkém. Pomáhají zasytit a obsahují vlákninu.
Každý den si můžete bez výčitek dopřát asi 7 oliv, což je 25 gramů. Neměli byste se ale zaměřovat pouze na jednu barvu, ale střídejte zelené s černými a jinými odstíny.
100 g oliv průměrně obsahuje 610 kJ (145 kcal), z toho bílkoviny: 1 g, sacharidy: 1 g, tuky: 15 g, vláknina: 2,5 g.
Jak je využít v kuchyni?
Olivy chutnají velmi dobře nejen samotné, ale i ve spojení s dalšími potravinami. Chutné jsou saláty, pomazánky, jednohubky, předkrmy, pizza, focaccia a mnoho dalšího. Olivy se dají použít téměř všude, nejlepší ale budou, pokud je přidáte do salátu a nebudou se péct či vařit.
I když nejsou původní součástí tradičního jídelníčku u nás, postupně pronikají i k nám a stávají se velmi oblíbenými. Olivy jsou velice zdravé, proto by se měly objevovat na našich stolech častěji a to nejlépe i ve spojení s olivovým olejem.
Diskuze k článku