Zázračné antioxidanty v potravinách
31. 1. 2017 Zdraví Zajímavosti Wiki ImunitaV potravinách se nachází mnoho cenných látek a jednou z nich jsou i antioxidanty. Strava bohatá na antioxidanty pomáhá posilovat naši imunitu, slouží jako prevence chřipky, nachlazení a dalších nemocí. Co to jsou ty všude neustále omílané antioxidanty? Kde je najdete a jak pomáhají na lidské zdraví?
Co jsou antioxidanty?
Antioxidanty jsou látky, které ochraňují a posilují náš organismus před volnými radikály. Volné radikály vznikají přímo v organismu kvůli různým vlivům (stres, znečištěné ovzduší, kouření, pití alkoholu, nevhodná strava, nemoci atd.). Ačkoliv jsou volné radikály nutné kvůli různým procesům v těle (např. k likvidaci bakterií a nemocí), je nutné, aby byly v rovnováze s antioxidanty.
Pokud by bylo v těle více volných radikálů než antioxidantů, vznikl by oxidační stres, během něhož se mohou buňky v těle poškodit. Při dlouhodobém oxidačním stresu se mohou objevit různá onemocnění (např. kardiovaskulární, autoimunitní i nádorová onemocnění) a také tělo rychleji stárne.
Pro správné fungování našeho těla je nutné, aby byla rovnováha mezi antioxidanty a volnými radikály.
Hlavní antioxidační vitamíny jsou - vitamín A (beta-karoten), vitamín C a vitamín E. Dále antioxidanty jsou i další látky - selen, zinek, koenzym Q10, flavonoidy aj. Tyto cenné látky se nejvíce nacházejí v ovoci a zelenině, největší obsah je vždy v syrové podobě, s jakoukoliv úpravou se jejich obsah v jídle snižuje. Jako nejvhodnější úprava se bere vaření v páře.
Nejenže antioxidanty chrání před různými nemocemi, ale zpomalují stárnutí. Právě díky nim mají potraviny svou specifickou chuť a barvy. Rovněž prodlužují trvanlivost potravin, proto se vitamín C přidává do průmyslově zpracovaných výrobků, aby déle vydržely.
Kde se antioxidanty nacházejí?
Antioxidanty mohou být jak přírodní, tak i syntetické. Přírodní se nacházejí v potravinách, zatímco syntetické jsou k dostání v lékárnách a obchodech ve formě potravinových doplňků. Antioxidanty se nacházejí téměř ve všech průmyslově nezpracovaných potravinách. Některé jsou na ně bohaté a některé méně. Obecně jako nejsilnější se považuje bobulovité ovoce. Obsahují je i následující potraviny - ovoce, zelenina, obiloviny, luštěniny, semínka, ořechy, bylinky, ryby, maso, víno či káva.
Nejlepšími antioxidanty jsou ty, které najdeme v přírodě - ovoce, zelenina, ořechy, semena, bylinky atd.
Potraviny bohaté na antioxidanty
- Drobné ovoce - borůvky, rybíz, brusinky, jahody, ostružiny, maliny, angrešt
- Zelenina - zelí, brokolice, česnek, cibule, listová zelenina, červená řepa, dýně, špenát, mrkev, papriky atd.
- Ovoce - jablka, hrozny, švestky, kiwi, citrusy, meruňky, broskve, avokádo, rajčata
- Bylinky - rozmarýn, tymián, medvědí česnek, máta, oregano, kopr
- Ořechy a semena
- Kakaové boby (čokoláda s obsahem kakaa 70 % a více)
- Červené víno
- Kustovnice čínská (goji)
- Tučné ryby
- Některé druhy masa a vnitřnosti
- Zelený čaj
- Zastudena lisované oleje
- Káva
- Zelené potraviny - zelený ječmen, chlorella, spirulina
- Acai berry
- Koření - kurkumin
Nejlepší jsou vždy přírodní
Největší význam má pro lidské tělo příjem antioxidantů, které jsou přírodní. Vždy raději sáhněte po čerstvém ovoci, než abyste brali přípravky z lékárny. Tělo látky z něj mnohem lépe využije, než je tomu u druhého případu. Kromě toho ovoce a zelenina obsahují i další látky a mají vlastnosti, které organismu ocení (např. jsou protizánětlivé, detoxikační, močopudné atd.)
Jeden z nejsilnějších antioxidantů je astaxanthin.
Pozor na množství
Ačkoliv je pro lidské tělo příjem antioxidantů důležitý, jejich nadměrný příjem (hlavně vitamínu E a A) může člověku uškodit. Podle některých studií tyto antioxidanty v nadměrném množství způsobují rakovinu nebo mohou mít jinak škodlivé účinky. Toho se ale za normálních okolností nedá docílit těmi antioxidanty, které se nacházejí v potravě, nýbrž syntetickými (vysoké dávky vit. A a E z doplňků stravy)
Příjem antioxidantů je pro tělo velice důležitý, proto se doporučuje každý den si vzít několik porcí zeleniny a ovoce. Je vhodné omezit stravu bohatou na sladkosti, smažená a tučná jídla, obecně by strava neměla být monotónní, ale pestrá.