logo

Jak zvládat chutě na nezdravé jídlo?

Chuť Jak na to Zajímavosti
jak na nezdravé jídlo

Chutě na nezdravé jídlo jsou pro mnoho z nás každodenní výzvou. Ať už máte chuť na sladkosti, slané snacky, nebo rychlé občerstvení. Jak je zastavit nebo omezit? Jaké jsou příčiny a jak takovou situaci zvládat?

Proč vůbec vznikají příčiny?

Příčiny chutí zpravidla vznikají kvůli následujícím důvodům:

Emoční faktory

V těžkých chvílích, když jsme ve stresu, pociťujeme úzkost, nudíme se nebo se cítíme osamělí mnohdy saháme po jídle. Nesáhneme ovšem po ovoci nebo zdravém jídle, ale po sladkostech (čokoláda, sušenky), fast-food nebo chipsech. Následně v nás vyvolají radost a uspokojení.

chipsy

Na chipsy máme často chuť, ale nenamlouváme si to jen?

Fyzické faktory

Někdy máme prostě hlad nebo nedostatek živin v těle. Snažíme se to vykompenzovat nezdravými potravinami, které dodají tělu většinou větší nálož sacharidů a tuků. Tato příčina se objevuje po hladovění nebo nepravidelné stravě.

Zvyky a prostředí

Někdy za to může naše prostředí, které nás ovlivní. Reklamy na jídlo, vůně z rychlého občerstvení, jídlo od dalších lidí z okolí nebo jen zvyk.

Jak zvládat tyto chutě?

Zvládání chutí na nezdravá jídla je často složitější. Potřebujete k tomu silnou vůli a naučit se několik tipů.

Volte zdravé alternativy

Pokud budete mít chuť na něco nezdravého, nahraďte daný pokrm zdravější variantou. Pokud máte chuť na sladké, dejte si ovoce, lyofilizované ovoce nebo jogurt s ovocem, pokud máte chuť na slané, sáhněte po ořeších (ne po solených a pražených variantách) atd.

Snižte stres

Častý stres může mít za následek větší chuť na jídlo nebo se zabavíte jídlem, ať nemusíte myslet na stresové záležitosti. Snažte se odstranit stres. Většinou se jedná o zbytečné stresování, které ani za to nestačí. Vyzkoušejte meditaci, hluboké dýchání, jděte ven nebo si zacvičte.

Pravidelně se stravujte

Pravidelná a vyvážená strava zamezí náhlým chutím a přejídáním se. Jezte během celého dne pravidelně, nevynechávejte žádné chody a uvidíte, že nebudete tendence všechno kolem sebe sníst nebo alespoň ochutnat.

Dostatečně pijte

Hlad je převlečená žízeň. Pijte během celého dne dostatek tekutin, ať nemáte víc hlad a chutě na něco nezdravého. Dejte si obyčejnou vodu, minerální vodu nebo čaj. Sladké nápoje a nápoje se sladidly zcela vynechejte.

Jezte více bílkovin

Potraviny bohaté na bílkoviny dokáží více nasytit, čímž snížíte chutě na sladké nebo slané pamlsky. Zařaďte do jídla více masa, mléčných výrobků, luštěnin a dalších zdrojů bílkovin (proteinů).

losos

Ryby jsou dobrým zdrojem bílkovin a zdravých tuků.

Zahrňte do stravy vlákninu

Vláknina je další z důležitých složek potravin, která zasytí na slouhou dobu. Vlákninu najdete v celozrnných výrobcích, vločkách, semínkách, luštěninách atd. Podívejte se, kde najdete vlákninu.

Mějte dostatek zeleniny a ovoce

Každý den bychom měli sníst půl kilogramu zeleniny a ovoce, aby nám poskytla všechny důležité látky. Zeleniny snězte dvakrát více než ovoce. Nejlepším zdrojem je vždy lokální a sezónní druh.

Odolejte pokušení

Odoláte vždy pokušení, když vidíte hezkou reklamu nebo jste kolem rychlého občerstvení. Nesledujte reklamy, nevnímejte je a najděte si jinou cestu, ať nemusíte kolem daného podniku chodit.

Naučte se říkat "ne"

Nabízí vám nezdravé pochutiny kolegyně, partner nebo děti, stačí je odmítnout. Možná to budou ještě několikrát zkoušet, ale brzy je to přestane bavit. Hlavně se s nimi o tom nevybavujte, jinak opět podlehnete. Stačí jen jednoduše odmítnout.

Pište si poznámky

Stojí za to si psát poznámky, ať víte, kdy máte největší chuť na nezdravé jídlo. Je to vždy po práci, po schůzce, v tramvaji nebo před obchodem? Hledejte v tom určitý vzorec, který vyvolá vaši touhu po nezdravém jídle.

Odměňte se

Pokud se vám podaří nehřešit, odměňte se. Nedávejte si nezdravá jídla, ale dejte si nějakou zdravou delikatesu (třeba něco s lanýžem), knihu, výlet do divadla nebo nové oblečení. Prostě něco, co vás potěší a bude to sloužit jako odměna za nehřešení.

zdravá snídaně

Na snídani se hodí jogurt, ovoce a granola.

Kdy byste měli vyhledat pomoc?

Někdy nemusejí ani různé strategie nebo tipy na ovládání chutí pomoct a může to být mnohem složitější. Někdy je potřeba vyhledat odbornou pomoct a svěřit se odborníkovi.

Může to být v následujících situacích:

  • Máte neustálou a intenzivní chuť na nezdravá jídla
  • Jíte v emocích, při depresi nebo stresu
  • Ztrácíte nad sebou kontrolu
  • Trápí vás další zdravotní neduhy - cukrovka, vysoký krevní tlak
  • Ztrácíte zájem o řešení situace a všechno jste vzdali
  • Máte poruchu příjmu potravy - bulimie, anorexie

Snažte se nejprve zkusit sami něco dělat podle uvedených rad. Mnohdy je problém ve stravování, které je nevyvážené a jednostranné. Dbejte na zdravou a pravidelnou stravu s dostatkem všech živin, nezapomínejte na dostatek tekutin a pohybu.


Nový komentář do diskuze: