logo

Hamptonská dieta s přísnými pravidly

Diety Slavné diety
dieta

Na našem území je Hamptonská dieta ještě celkem neznámá, ale v Americe zažívá boom. Sestavil ji newyorský lékař Fred Pescatore, který dříve vedl Atkinsovo centrum v USA. Spojil to nejlepší ze středomořské stravy, diety ze South Beach a Atkinsovy diety. Tato dieta stala v Americe velmi úspěšnou a samozřejmě ji vyzkoušely i celebrity, mezi něž patří Sarah Jessica Parker, Renée Zellweger nebo Kim Cattrall.

Ve zkratce je Hamptonská dieta založena na tom, že ve stravování je vhodné upřednostnit luštěniny, zdravé tuky a naopak omezit sacharidy. Dále se mají po vzoru středomořské diety vybírat pouze nezpracované potraviny a nejlépe bio, k tomu ještě přidat velké množství ryb a zeleniny. Tato skladba nízkosacharidové stravy se zdravými tuky pomůže k dlouhodobému hubnutí a omezení pocitu hladu.

tučný losos

Kdo je Fred Pescatore?

Tento způsob stravování je poměrně mladý, neboť ho americký lékař Fred Pescatore vymyslel docela nedávno. Vedly ho k tomu nejen zkušenosti, jež získal z kliniky, ale také vlastní zkušenosti z období puberty kdy trpěl nadváhou a měl strach kvůli tomu jít i na rande. Brzy velmi rychle zhubl a rozhodl se studovat medicínu. Během studií ještě hubl s oblíbenou Atkinsovou dietou.

Založil si vlastní praxi ve Východním Hamptonu, ale záhy byl naverbován, aby pracoval v Atkinsově centru na Manhattanu jako zástupce ředitele centra. Během této doby vydal knihu o dětské obezitě a po pěti letech tam přestal pracovat. Poté vydal ještě další knihy. Dr. Pescatore společně s dalšími zaměstnanci, jakmile bylo centrum v roce 2003 zavřeno, vytvořil novou praxi založenou na spolupráci mezi tradiční a alternativní medicínou.

Během celé doby zkoumal stravu a tuky. Nepopírá, že by dieta doktora Atkinse byla špatná, jen se za tu dobu změnil pohled na jednotlivé potraviny, resp. v jeho případě tuky, načež toho využil u své diety.

Na čem je Hamptonská dieta založena?

Podle Pescatora není až tak důležitá velikost porce, jak výběr potravin a samotná strava. Je vhodné konzumovat více ryby, které jsou bohaté na omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jíst dostatek luštěnin, ořechů, zeleniny a libového masa. U ovoce a obilnin je nutné dbát na jejich obsah sacharidů.

Znáte nový doplněk stravy jménem Coleus forskohlii od Epigemic? Podívejte se na něj.

Smí se jíst vše bez omezení až na zmiňované sacharidy, které se mohou konzumovat velmi omezeně a to podle skupiny, kam patříte. Skupinu určíte dle toho, kolik chcete zhubnout. Postupně přecházíte do další fáze, jakmile se vám podaří splnit plán.

Skupina A - pokud chcete zhubnout více než 4,5 kg, smíte sníst za den pouze 30 gramů sacharidů.
Skupina B - pokud chcete zhubnout méně než 4,5 kg, smíte sníst za den 40 - 60 gramů sacharidů.
Skupina C - jakmile hubnoucí dosáhne své váhy, začne si ji udržovat a za den se smí sníst o něco více sacharidů než ve fázi B.

makadamiové ořechy

K tajné ingredienci podporující hubnutí a metabolismus patří makadamiový (makadamový) olej obsahující velké množství mononenasycených mastných kyselin (MUFA), které jsou pro tělo velmi potřebné. Tento olej z ořechů se má používat nejen pro vaření, ale i do salátů, marinád či dresinků.

Mezi další low carb diety patří NUPO dieta, Myketo a ještě Chia Shake. Podívejte se, jak vypadají.

S Hamptonskou dietou budete postupně hubnout a zároveň se i pestře stravovat. Smí se jíst celozrnné pečivo (opravdu celozrnné), čerstvé ovoce, ryby, libové maso, v malém množství se může i alkohol nebo slanina. Na druhou stranu by se neměly jíst zpracované potraviny, nezdravé tuky či mnoho sacharidů. U sacharidů je vždy nutné vejít se do limitu.

Vyzkoušejte low carb dietu, která je založena na podobném principu.

Tato dieta není určena k léčbě nemocí, ale pouze k hubnutí zdravých jedinců. Pokud potřebujete zhubnout více než 15 kg, máte méně než 18 let, trpíte diabetem, nemocemi ledvin či jater, konzultujte hubnutí nízkosacharidovou dietou s lékařem.

Podle některých odborníků neexistují důkazy o tom, že by makadamiový olej opravdu pomáhal hubnout. Taktéž se jim nelíbí omezený příjem sacharidů, vitamínů a vlákniny, na druhou stranu Hamptonská dieta podporuje konzumaci ryb, zeleniny, zdravých tuků a nezpracovaných potravin.


Nový komentář do diskuze: